21 Ocak 2020 Salı
Ana Sayfa / Ekonomi / Konut geliştiricilerine kredi müjdesi
konut inşaatı

Konut geliştiricilerine kredi müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istihdama katkı sağlamak adına 3 kamu bankasının bugün istihdam odaklı kredi paketini devreye aldığını bildirdi.

Buna göre, devam eden konut inşaat projelerinde İstihdam Odaklı İşletme Kredisi, azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz, 5 yıla kadar vadeli kullandırılabilecek.

Albayrak, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki konuşmasında, “Kamu bankalarımız rating oranlarına göre yüzde 13-15.5 aralığında kurumsal kredi faiz politikası uyguluyorlardı. Faizdeki son iyileşmelere bağlı olarak 1 Kasım itibarıyla bu oranlarda 200 puan indirime giderek yüzde 11-13.5 arasında faize indirim noktasında adım atacaklar” dedi ve ekledi:

“Bu oranlar 2014 yılı Nisan ayından bu yana 5.5-6 yıllık süreç içerisindeki en düşük ticari kredi faiz oranına ulaşmış bulunuyor.”

Ekonomideki geçici süreli türbülansın inşaat sektörü başta olmak üzere işsizlikte ciddi bir artışa neden olduğunu belirten Albayrak, reel sektör öncelikli yeni dönem politikalarıyla birlikte işsizlikle mücadeleyi de güçlü adımlarla destekleyecekmlerini söyledi.

Bu kapsamda, istihdama katkı sağlamak adına üç kamu bankasının istihdam odaklı kredi paketini devreye alacağını belirten Albayrak şöyle konuştu:

“Bankalarımız istihdam yoğun sektörlerde, istihdam sağlama potansiyeli olan firmalarımıza, belirlediğimiz sektörlerde, özellikle 2 yıl anapara ödemesiz, 5 yıla kadar vade içerisinde çok uygun koşullarda, çok düşük maliyetli, özellikle uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasıyla birlikte dört yeni ürünü hayata geçirecek. Böylece iş düyamıza uygun şartlarda finansman sağlarken, işsizlikle mücadele konusunda da çok önemli bir adım atmış olacağız.