19 Şubat 2019 Salı
Ana Sayfa / Konut Kredileri / Konut kredisi kullanımı yüzde 19 arttı
kredi

Konut kredisi kullanımı yüzde 19 arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi aylık bülteninin nisan sayısı yayımlandı.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları 2017 Nisan dönemi itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 477 milyar TL oldu. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 19 ile konut kredilerinde gerçekleşti.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin yüzde 38,7’sini konut kredileri, yüzde 17,5’ini kredi kartları, yüzde 6,4’ünü taşıt kredileri ve yüzde 37,5’ini tüketici kredileri oluşturdu.

Bireysel nitelikli kredilerde tahsili gecikmiş alacak tutarı bir yıl içerisinde yüzde 9 artarak 22 milyar TL oldu. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacaklar oranı ise yüzde 4,6’dan yüzde 4,4 seviyesine geriledi.

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterilerinin (takipteki krediler hariç) sayısı 28,7 milyon oldu.

Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,5 milyon artarak 28,7 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı ise 16,7 bin TL düzeyinde gerçekleşti. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartlarının toplam içindeki payı yüzde 24,2 oldu.

Emlak Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir