8 Aralık 2019 Pazar
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Konut sektöründen kampanya sinyali geldi
altan elmas

Konut sektöründen kampanya sinyali geldi

TCMB’nin faiz indirimi sonrası Ziraat Bankası ve Vakıfbank kredi faizlerinde indirime gittiğini açıklarken; faizlere en duyarlı sektörlerden konutta da kampanya sinyali geldi.

Ziraat Bankası dün yaptığı açıklamada 500,000 TL’ye kadar azami 180 ay vadeli konut kredisi faizini aylık yüzde 0.99’a indirdiğini duyurdu.

Banka, 500,001-1 milyon lira arası azami 180 ay vadeli konut kredilerinde aylık faizi yüzde 1.19; 1 milyon lira üzeri kredilerde ise yüzde 1.39 olarak belirledi.

Vakıfbank da 500,000 TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını %1.49’dan %0.99’a çekti.

Banka ayrıca, konut projelerinde aktif müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşteriler için firmaların kampanyaya katılımı halinde 180 ay vadeye kadar aylık %0.79 faiz oranından konut kredisi sağlayacak.

Faiz indirimleri ile ilgili değerlendirmede bulunan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Son bir buçuk iki yıldır ciddi anlamda yavaşlayan bir konut sektörü ve satışları söz konusu. Maliyet artışlarının yansıtılamadığı fiyat tablosu var ortada. Dolayısıyla bu çok büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor” dedi ve ekledi:

“0.99, mevduat faizinin yüzde 17 -18 olduğu günlerde konut kredisinin yüzde 12 ile hem de 15 yıl gibi vadeye çıkarılması konut sektörümüze önemli bir katkıdır. Sektör bu teşvikle mutlaka harekete geçecektir… Konut satışlarından büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Çünkü son 1 buçuk yıldır ertelenen bir talep vardı.”

Elmas, bankalarla anlaşarak bu faiz oranlarını daha da aşağı çekip kampanyalaştırabileceklerini belirterek şöyle dedi:

“Bankalarımızın yaptığı açıklamalar içerisinde, bu rakamların anlaşmalı konut firmalarının anlaşması dahilinde daha da aşağı düşürülebileceği belirtiliyor. KONUTDER üyeleri olarak, bankalarımızla anlaşarak rakamları daha aşağı çekebiliriz. 0.80’e kadar çekilebilir, sektörümüz bunu yapabilir. O zaman 180 ay çok daha cazip bir ürün haline gelecektir. Ayrıca bunu önümüzdeki dönemde kampanyalaştırabiliriz sektör olarak.”