11 Aralık 2018 Salı
Ana Sayfa / Emlak Rehberi / Konut yatırımında en hızlı geri dönüş Esenyurt’ta
esenyurt

Konut yatırımında en hızlı geri dönüş Esenyurt’ta

Markalı konutların 6 aylık değerlendirme raporunu yayınlayan TSKB Gayrimenkul Değerleme, raporda İstanbul’daki konut yatırımlarında en hızlı geri dönüşün Esenyurt-Beylikdüzü bölgesinde görüldüğünü belirtti.

Esenyurt-Beylikdüzü bölgesinde konutların kendisini geri ödeme süresi olan amortisman süresi 19.3 yıl olarak hesaplandı. Amortisman süresinin en yavaş olduğu ilçe ise 34.4 yıl ile Kadıköy olarak kayıtlara geçti.

Buna göre Esenyurt, İstanbul’un ortalama geri dönüş süresi olan 24.7 yıl ortalamasının üstünde, Kadıköy ise gerisinde kaldı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, sonuçları şu şekilde değerlendirdi: “Amorti etme süresinde, kira değerinin satış değerine kıyasla daha düşük olduğu bölgelerde bu süre uzuyor. Bağdat Caddesi gibi yerlerde konutların satış fiyatları oldukça yüksek iken, kira değerlerinde bu denli yüksekliği göremiyoruz. Bu nedenle de amorti etme süreleri uzun çıkıyor. Esenyurt’ta ise satış fiyatı daha düşük olurken, kira getirileri de evin satış değerini karşılamak açısından daha makul seviyelerde oluyor” dedi.

Mart-Eylül aylarını kapsayan 6 aylık dönem göz önüne bulundurulduğunda Esenyurt’ta konut fiyatları 6 ayda yüzde 2.9 artarken, Kadıköy’de ise yüzde 0.5 oranında geriledi.

SANCAKTEPE YÜKSELİŞTE

Mart-Eylül dönemini kapsayan 6 aylık dönemde konut fiyatları en çok Sancaktepe- Sultanbeyli-Samandıra bölgelerinde arttı. Bu bölgelerde yüzde yüzde 8.2’lik artış yaşandı.

İstanbul’da ortalama 6 aylık fiyat artışı yüzde 3.9 olarak tespit edildi. Bomonti yüzde 7.4 artışla Avrupa yakasında fiyatların en çok arttığı bölge oldu.
ANADOLU, AVRUPA’YI GEÇTİ

Rapora göre konut fiyatları 6 ayda Anadolu yakasında yüzde 4, Avrupa yakasında ise yüzde 3.8 yükseldi. İstanbul genelinde fiyatlarda artış yaşandı. Ancak, Kadıköy’de fiyatlar yüzde 0.5, İstinye-Tarabya’da da yüzde 2.3 geriledi.

Kadıköy’de metrekare fiyatları 8 bin 500 TL ile 17 bin TL arasında değişiyor. İstinye-Tarabya bölgesinde ise metrekare fiyatları 12 ile 18 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Gazete Habertürk- Erdem Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir