8 Temmuz 2020 Çarşamba
Ana Sayfa / Politika / Konutta kredi teşviğine yoğun ilgi
gebze emlak konutları 3. etap

Konutta kredi teşviğine yoğun ilgi

Konut satışını teşvik etmek amacıyla başlatılan düşük faizli kredi kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 4 günde 2 bin 250 konut satışının gerçekleştiğini açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa’da gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin her yerinde “kentsel dönüşüm” sloganıyla yola çıktıklarını ve İstanbul’un her ilçesinde, Türkiye’nin her şehrinde kentsel dönüşüm projelerini yürüttüklerini söyledi.

Hedef 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak

Hedeflerinin 5 yıl içinde acil öncelikli dedikleri 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak olduğunu aktaran Bakan Kurum, “Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü yaparak, 5 yıl içinde acil dediğimiz bu yapı stoğunu bir an önce yenilemek istiyoruz. Bu çerçevede İstanbul’umuzun hemen hemen her ilçesinde projelerimiz, yatırımlarımız var. Kentsel dönüşüm noktasında vatandaşlarımızla görüşmelerimiz var. Belediyelerimizle birlikte bu süreci yürütüyoruz ve amacımız en kısa zamanda bu yapı stoğunu sağlam güvenli hale getirmektir.” diye konuştu.

İstanbul’da riskli binaların dönüşümünde gelinen süreci de anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çalışmalara ara verilmeden devam edildiğini söyledi.

Kurum, “Riskli alanda 35 bin 606 binayı kentsel dönüşüm kapsamına aldık. Sahada fiilen 116 bin konutumuzun dönüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede 69 bin riskli bina tespiti yaptık, bu riskli binalardan 61 binin yıkımını gerçekleştirdik.” dedi.