20 Haziran 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Politika / ‘Konutta teslim süresi uzasın’ talebi
kira

‘Konutta teslim süresi uzasın’ talebi

Konut geliştiricileri Tüketici Yasası ile getirilen 36 ayda konutu teslim etme zorunluluğunun esnetilmesini talep ediyor. Mevcut düzenlemede konut geliştiricileri projelerini 36 ayda teslim etmezse, kira bedeli ödemek zorunda. Sürenin 48 aya çıkarılmasını isteyen gayrimenkulcüler, taleplerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletti.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “10- 20 daireli inşaatlara göre yapılan eski bir düzenleme bu. Biz şu anda 3 bin-5 bin konutlu projeler üretiyoruz” dedi.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’a konuşan Elmas bu konuda taleplerinin olduğunu ancak bunun sektörün şu an içinde bulundukları durumdan kaynaklanmadığını, 1.5-2 yıldan bu yana beri talep ettikleri bir konu olduğunu belirtti.

Torkam Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli, teslim sürelerinin 48 ay hatta 60 aya uzatılması çalışmalarına değinerek, böyle bir çalışmanın dikkatli uygulanması gerektiğini söyledi. 36 ay çalışmasının 10 yıldan bu yana başarıyla uygulandığını aktaran Dereli, “Sektörü rahatlatır. Ancak sürelerin uzaması karşısında yatırımcı konut alımında uzaklaşabilir. İlave uzatma verilmesi gerekir” dedi.