20 Ekim 2018 Cumartesi
Ana Sayfa / Politika / Konutu zamanında bitirmeyene 27 bin lira ceza
kira

Konutu zamanında bitirmeyene 27 bin lira ceza

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Ceza hükümleri” başlıklı 77. maddesinde düzenlenen idari para cezaları 1 Ocak 2018 itibariyle değiştirildi.

Ön ödemeli konut satış sözleşmesiyle satılan ancak 36 ay içinde teslim edilmeyen konut ve devre tatil konutu başına ceza miktarı ise 27 bin 633 TL olarak belirlendi.

Ön ödemeli konut satış  sözleşmeleri ile devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri hükümlerine aykırı her bir işlem başına uygulanacak idari para cezası da bin 380 TL’ye çıkarıldı.

RUHSAT ALMADAN SÖZLEŞME YAPANA CEZA

Yapı ruhsatı almadan ön ödemeli olarak tüketicilerle konut ve devre tatil satım sözleşmeleri imzalayan satıcılara ve tüketicilerle iş yeri dışında kurulan sözleşme yapabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi almayan satıcılara uygulanacak ceza miktarları 138 bin 172 TL’ye yükseltildi.

CAYANA BİN 380 LİRA

Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde, cayma hakkı, faiz oranı, erken ödeme, temerrüt, sigorta yaptırılması hükümlerini ihlal eden ve belirli süreli kredi sözleşmelerine ilişkin açılan hesaplardan ücret ve masraf talep eden kredi veren kuruluşlara her bir işlem başına uygulanacak idari para cezası 1.380 TL’ye çıkarıldı.