30 Mayıs 2020 Cumartesi
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Markalardan AVM’ler 3 ay kira almasın çağrısı
avm

Markalardan AVM’ler 3 ay kira almasın çağrısı

Koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerine büyük oranda ara veren AVM’ler 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılmaya hazırlanırken; perakende markaları ise talep ve hijyen şartlarını ölçmek için söz konusu tarihte sınırlı sayıda “deneme açılışı” yapmayı planlıyor.

Markalar, geniş katılımlı açılışı ise ürün tedariki, mağaza içi düzenlemeleri ve hijyen önlemlerini tamamladıktan sonra 1 Haziran’da gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sektör temsilcilerine göre, 11 Mayıs’ta kademeli açılacak AVM’lerin ilk etapta ancak %30-40 kapasiteyle çalışması bekleniyor. Mağazalardaki vardiya sayısının da ilk birkaç ay düşmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Pazartesi günü koronavirüs sınırlamalarının kademeli olarak gevşetilmesine yönelik takvim açıklamış; AVM’lerin 11 Mayıs’tan itibaren belirli şartlara uymaları halinde açılacağını duyurmuştu.

BMD: 3 AY KİRA ALINMASIN, KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILSIN

Türkiye genelinde 70,000 mağazayı temsil eden Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ise bugün yaptığı açıklamada, markaları “yeni şartlar”ın beklediğine dikkat çekerek, “Sosyal mesafe kuralı nedeniyle mağazalarda ziyaretçi sayısı düşecek, daha az ürün ve model sunumu yapılabilecek, cirolardaki turist katkısı çok azalacak. Bütün bunlara ek olarak artan maliyetler ve üretim zincirinde meydana gelen kopmaların markalarımızı olumsuz etkilemesinden endişe ediyoruz” dedi.

Markaların tüm finansman kaynaklarını üretici ödemelerine ayırdığı ve yüksek maliyetlerle borçlanmak zorunda kaldığını belirten BMD, normalleşme tam olarak gerçekleşene kadar mağazalardan 90 gün süreyle kira talebinde bulunulmaması, sonrasında 1 yıl boyunca ciro kirasına dönülmesi talebinde bulundu. BMD istihdamın korunabilmesi için Kısa Çalışma Ödeneği’nin de Eylül sonuna kadar devam etmesini istedi.

AYD’DEN MAYIS AYINDA KİRA ALINMASIN TAVSİYESİ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nden (AYD) ise bugün yapılan açıklamada “AVM’lerdeki mağazasını Mayıs ayında açan/açmayan kiracılardan Mayıs ayı için herhangi bir kira bedeli tahsil edilmemesi; devam eden aylar bakımından ise her AVM’nin kendi koşullarında ve özelinde kiracılarına gerekli desteği vermesi için azami çaba harcaması yönünde tavsiye kararı alınmıştır” denildi.