16 Şubat 2019 Cumartesi
Ana Sayfa / Yerel Gündem / Megapol İzmir projesine dair tüm detaylar
Megapol İzmir

Megapol İzmir projesine dair tüm detaylar

İzmir’de Yeni Kent Merkezi’nin Konak kısmında kalan alanda 24 katlı Çarşı Kule’yi inşa ederek bölgeye yeni bir değer kazandıran Megapol Group, yine aynı bölgede üç kule ve 330 metre uzunluğunda caddeden oluşan Megapol İzmir projesine başladı.

Konut, iş, kültür, sanat, spor, eğlence ve alışveriş yaşamının tüm renklerini bir araya getiren, Türkiye’nin çok sesli projesi olan Megapol İzmir, Yeni Kent Merkezi olan Halkapınar’da yükseliyor. Şehir içi otobüs, metro, İzban, ve tramvay terminallerinin yanı başında yer alan Megapol İzmir, tüm ulaşım alternatiflerinin merkezinde yer alan konumuyla dikkat çekiyor.

Megapol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Megapol İzmir’i anlattı. ‘Burada ‘İkinci Alsancak yükseliyor’ diyen Gökdemir, Yeni Kent Merkezi’nin önemi, neden bu bölgeyi bilerek seçtiklerini Habertürk’e anlattı.

Megapol İzmir’den bahseder misiniz?

Bu projenin kalbi alışveriş caddesi. 330 metre uzunluğuna tam projenin ortasında bir caddemiz var. Cadde üzerinde 49 mağaza bulunuyor. Hedefimiz Avrupa’daki bir alışveriş caddesi kalitesini buraya getirebilmek. Şöyle bir iddia ile yola çıktık. Mesela Alsancak’ta Mustafa Bey Caddesi var. Karşıyaka’da Bostanlı var. Buralar çok güzel yerler. Bizim bundan daha fazlasını yapmamız lazım diyerek bu projeyi gerçekleştirdik.

Megapol İzmir sizin en büyük gurur duyduğunuz projeler arasında.. Sizin için özelliği nedir?

Bizim en büyük projemiz. Benim meslek hayatımda en büyük projem. 200 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip. Ciddi bir büyüklük. Alsancak’ta ortalama bir bina 2 bin metrekareyi geçmez. Kendine kendine yetebilen tek proje. İzmir’de üzerine başka proje yok. Yapıldığında farkı ortaya çıkacak. Birçok meslektaşımız güzel bina yapıyor ama, binanın dışında hayat bitiyor. Biz bu projede çevreyi de yapmış oluyoruz. Bina giriş ve çıkışlarında otomatik kamera sistemi ve 7/24 güvenlik hizmeti bulunan projede yüksek deprem dayanıklığı, ferah ve yüksek tavanlı iç mekanlar, geniş balkonlar, kapalı ve açık otoparklar, A Plus ofisler, toplantı odaları, VIP Lobi, 5 yıldızlı hizmet anlayışıyla deniz gören 360 derece İzmir manzarası var. A plus ofisleri, home ofisleri, 1+0, 1+1,2+1,3+1 rezidans dairelerinin yanı sıra, açık ve kapalı yüzme alanları, fitness ve SPA merkezi, sauna, buhar ve masaj odaları, kültür ve sanat merkezi bulunuyor.

megapol-izmir-2

Megapol İzmir’in bitiş tarihi ne zaman? Ayrıca fiyatlar konusunda da biraz bilgi alabilirmiyiz ?

İnşaata başlayalı 4 ay oldu. 30 Aralık 2020’de, yani 32 ay sonra inşaatı bitireceğiz. Megapol olarak kaliteye çok dikkat ediyoruz. Yüksek yapıda, İzmir’deki deprem riskini dikkate alarak geniş kesitli binalar yapıyoruz. Kat genişliği bin 500 metrekare. Bir kulemizi bitirdik, diğer üç kuleyi de bitirdiğimiz zaman 4 kule bu bölgeyi bir anda değiştirecek ve bölgenin yeni çekim merkezi olacak. Fiyatlar konusunda da iddialıyız. Bu kategorideki en uygun fiyatla çıkıyoruz. Söz verdiğimiz eserimizi zamanında yerine getirmek istiyoruz. İşletme masrafları çok uygun çünkü biz yaptığımız binaları kendimiz yönetiyoruz. Projelerimiz yatırımcılara, müşterilere para kazandırıyor. Taban fiyatla başlıyoruz.

Türkiye’de ve İzmir’de imar durumu nasıl ?

Türkiye’de köyden kente göç 1950’li yıllarda başladı. Göç, ekonomik olarak büyümenin doğal sonucu. Bu da büyük şehirlerde sorun yarattı, altpıyı için kaynak bulunamadı. Bir gecede şehirler yüksek yapıya açıldı, sekiz kat çıkma izni verildi. O zamanlar için doğru bir karardı, ancak bir yerde hata yapıldı, küçük parsellere bölündü. Mesela 4 tane parsel, 6 tane parsel bir araya getirilip, yüksek yapı izni verilmedi. Eğer parseller birleştirilseydi, bugün şehirlerimizde daha güzel manzaralar çıkardı. Örneğin, 250 metrekarelik bir arsaya şehrin merkezinde 8 kat izni verilmiş. Bu iki kat için normal ama, 8 kat için normal değil. Maalesef tüm Türkiye’de imar durumu bu.

Yeni Kent Merkezleri’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni kent merkezi Türkiye’deki en iyi örnek. İzmir’de 4.5 milyon metrekarelik bir alanda herkese aynı hakkı veriyor. Şehrin tam merkezinde plan bütünlüğü şartları yerine geliyor. Herhangi bir kişiye hak verilmiyor. İkinci bir avantajı ise İzmir limanına lojistik destek veren depoların ve fabrikaların bulunduğu alan olduğu için parseller büyük. 250 metrekarelik parseller yerine, 10 bin metrekarelik parseller var. Bu acıdan yeni kent merkezlerinin önümüzdeki yıllarda önemi artacak. Yeni kent merkezinin bazı sorunları da var. Şehrin merkezinde ama, henüz gelişmesini tamamlamamış bir bölge. Ulaşımda iyi. Yan tarafta depolar var. Şehrin merkezi birbirleri ile bütünleşmemiş gelişme tamamlanmadığı için. Biz bunu dikkate alarak Megapol İzmir’de kendi kendine yeten bir proje yaptık.

Yeni Kent Merkezi Bayraklı ve Konak’ı kapsıyor, iki ilçe arasında fark nedir?

Yeni Kent Merkezi’nin 4.5 milyon metrekare olduğunu bahsettim. Bunun 1.5 milyon metrekaresi Bayraklı’da kalıyor. Megapol olarak Bayraklı’daki ilk ve ikinci yüksek binayı yapan şirketiz. Konak ise 3 milyon metrekare. Şimdi bu bölgede üç kule birden yapıyoruz. Yeni Kent Merkezi’nin Konak kısmında kalan Halkapınar ve Yeni Liman arkasında ve Bayraklı’nın önüne geçecek. Çünkü bu alan şehir merkezine daha yakın. Yeni yatırımların da artacağına inanıyoruz. Bu bölge önümüzdeki yıllarda hızla gelişip, daha da büyüyecek.

Megapol İzmir’i buraya yapmanızda etken ne oldu ?

İzmir ulaşım stratejisine baktığınızda, Halkapınar metro istasyonu üzerine kuruluyor. Bütün aktarmalar burada yapılıyor. Fahrettin Altay’dan başlayan Konak tramvay hattı bizim yanımızda bitiyor. Faaliyete tam olarak geçtiği zaman şehir içi otobüsler kaldırılacak. Alsancak’da tramvaya binip, burada ineceksiniz. Havalimanına gidecekseniz buradan gideceksiniz. Ankara’ya gitmek isterseniz hızlı trene yine buradan bineceksiniz. Metronun raylı sistemin olmadığı yere yine buradan otobüsle gideceksiniz. Tramvay, raylı sistem, metro, hızlı tren otobüslerin buluştuğu merkez. Biz de bilinçli olarak tam bunun yanındayız. Bayraklı’nın ulaşım sorunu var, ama buranın kesinlikle ulaşım sorunu yok.

Kaynak: Mehmet İnmez / Habertürk