17 Mayıs 2019 Cuma
Ana Sayfa / Ekonomi / Merkez Bankası’ndan konut sektörüne kötü haber
murat çetinkaya merkez bankası

Merkez Bankası’ndan konut sektörüne kötü haber

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16.5’ten yüzde 17.75’e yükseltti.

TCMB, Haziran ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı’nın ardından faiz kararını açıkladı. Buna göre, kurul  politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 16.5’ten yüzde 17.75’e yükseltti.

Açıklamada son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret ettiği ve dış talebin gücünü korurken iç talebin daha ılımlı seyrettiği kaydedildi.

Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmelerin etkili olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir” ifadeleri yer aldı.

Merkez Bankası, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki “sıkı duruşun” sürdürüleceğini belirterek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini de kaydetti.

Öte yandan açıklamada, her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulandı.