2 Temmuz 2020 Perşembe
Ana Sayfa / Ekonomi / Merkez faizi yüzde 14’e çekti
merkez bankası

Merkez faizi yüzde 14’e çekti

Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 250 baz puan ile tahminlerden fazla indirerek yüzde 14’e düşürdü.

TCMB böylece art arda üçüncü toplantısında da faiz indirimine giderek faizleri toplamda 10 puan indirmiş oldu.

TCMB geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ardından enflasyonun yükselmesine paralel olarak Eylül ayında politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çıkarmış ve Temmuz ayına kadar sabit tutmuştu. Temmuz’da ise 425 baz puan, Ekim’de 325 baz puan indirim yapmıştı.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamada enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiği belirtilirken, “Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir” ifadesi kullanıldı.