15 Temmuz 2020 Çarşamba
Ana Sayfa / Ekonomi / Merkez’den ‘olağanüstü’ faiz indirimi
ekonomi

Merkez’den ‘olağanüstü’ faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) acil toplanarak 100 baz puan faiz indirimine gitti ve politika faizini yüzde 9.75 seviyesine çekti. Ayrıca likidite desteğine yönelik ek tedbirler alan banka, finansal istikrarı desteklemek için kapsamlı bir tedbir seti uygulamaya koyacağının altını çizdi.

Politika yapıcılar Perşembe günü toplanmayacak.

Toplantıya ilişkin basın duyurusunda Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelerin küresel büyüme görünümünü zayıflatmakta olduğu belirtilirken, küresel çapta merkez bankalarının genişleyici politika adımları attığı vurgulandı.

Yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki aşağı yönlü risklerin arttığının altı çizilen metinde, bankalara imkanlar çerçevesinde ihtiyaç duydukları likiditenin sağlanacağı belirtildi. Piyasaya 91 güne kadar repo ihaleleriyle likidite sağlanacağı ifade edildi.

Ayrıca banka, APİ’de tanınan likidite imkanına ilişkin limitlerin artırıldığını duyurdu. 1,3 ve 6 ay vadeli swap ihalelerinin düzenleneceği eklendi. Swap ihalelerinin euro ve altın cinsinden de yapılabileceği söylendi.

Kredi koşulunu sağlana bankara 500 bp YP ZK indirimine gidildi.

Kredi koşulunu sağlayan bankalar için yabancı paralara yönelik zorunlu karşılıkların 500 baz puan azaltıldığı açıklandı.

Ayrıca reeskontta 90 güne kadar vade uzatımı getirilirken, miktar ihalesi yöntemiyle 1 yıl vadeli Döviz karşılığı swap ihaleleri olacağı belirtildi. 7.6 milyar dolar karşılığı kadar reeskont kredisi geri ödemesinin ertelenebileceği ifade edildi. Reeskont kredilerinin taahhüt kapatma süresi 24 aydan 36 aya çıkarıldı.