15 Mayıs 2020 Cuma
Ana Sayfa / Görüş / Mert Boysanoğlu: Sat – Yap dönemi artık kapandı
mert boysanoğlu

Mert Boysanoğlu: Sat – Yap dönemi artık kapandı

Konut finansman maliyetindeki artış nedeniyle ev almanın zorlaştığı bir dönemden geçildiğini söyleyen MESA Genel Müdürü Mert Boysanoğlu, “50 bin lira sermaye ile kurulan inşaat şirketleri vatandaştan para toplayarak milyonlarca liralık işin altına giriyordu. Ancak ‘Sat – Yap’ dönemi artık kapandı” dedi. Gayrimenkulde bundan sonra ‘Yap – Sat’ modeliyle iş yapılabileceğini ifade eden Boysanoğlu, “Avrupa ile kıyasladığımızda sektörde çok fazla oyuncu var. Sağlıklı bir piyasanın oluşabilmesi için devletten geliştiricilerle ilgili yasal düzenleme bekliyoruz” diye konuştu.

ARSA MALİYETLERİ DÜŞECEK

Mesa’nın Beykoz’daki ikinci projesi Çubuklu 28’in dün yapılan tanıtım toplantısında konuşan Mert Boysanoğlu, konut sektörüne ilişkin değerlendirmede bulunup yeni yatırımlar hakkında bilgi verdi. Arsa fiyatlarının yüksekliği nedeniyle ev ihtiyacı olan kesime bugün kadar yeterli miktarda konut üretilmediğini ifade eden Boysanoğlu, “Piyasa koşullarından dolayı tüm şirketler aynı tarzda proje geliştirmek zorunda kaldı. Ancak müteahhitler artık arsa sahiplerine eskisi gibi yüzde 50-50 kat karşılığı anlaşma teklif etmeyecek. Önümüzdeki dönemde arazi maliyetlerinin azalmasını bekliyorum. Bu sayede geliştiriciler daha hesaplı konut geliştirebilecek” dedi. Alım gücü olanlar için fırsatların devam ettiğini kaydeden Boysanoğlu, inşaat maliyetlerindeki artışın henüz projelere yansıtılmadığını söyledi.

YURTDIŞI İŞLERİ HIZLANDI

Konut piyasasının kredi faizlerindeki artış nedeniyle zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Boysanoğlu, “Biz kişiye özel ödeme planları sunarak satış hedeflerimizi tutturduk” dedi. Talepteki yavaşlamayı dikkate alarak son dönemde yurtdışında müteahhitlik işlerine yoğunlaştıklarını ifade eden Boysanoğlu, “Özbekistan’da 700 milyon liralık konut işi aldık. Ceyazir’de fabrika yatırımı yapıyoruz. Rusya ofisimizi yeniden açtık ve fırsatları kovalıyoruz. Polonya’da Nurol ile birlikte 150 milyon Euro değerinde proje geliştiriyoruz. Kanada’da otel satın aldık ve 120 milyon dolarlık konut projesine başlayacağız” diye konuştu.

Beykoz’a 1.5 milyar lira

Hali hazırda Türkiye’de 11 projenin yapımına devam eden Mesa, dün bir yıl önce yapımına başlanılan Çubuklu 28 projesini lanse etti. 80 bağımsız bölümden oluşan projede teslimler Ekim 2019’da yapılacak. Daire fiyatlarının 1 milyon 359 bin ile 4 milyon 493 bin lira arasında değiştiği projede yüzde 0.98 faiz oranı ile vadelendirme yapılabiliyor. Beş aynca bölgede Mesa Orman projesini satışa sunduklarını hatırlatan Mesa Genel Müdürü Mert Boysanoğlu, “Yeni bir proje daha başlayacağız. Böylece Beykoz’a yaptığımız yatırım tutarı 1.5 milyar lirayı bulacak” dedi.