22 Mart 2019 Cuma
Ana Sayfa / Dünya / Montenegro’da Avrupa Birliği’ne giden güvenli yol

Montenegro’da Avrupa Birliği’ne giden güvenli yol

MGT Consulting Montenegro CEO’su Murat Türsan, AB’ye tam üyelik süreci hızlanan Montenegro’da, şirket kurmanın Avrupa Birliği pasaportuna giden süreçte güvenli bir yol olduğunu söyledi. Bürokrasi olmadığı için hızlı bir şekilde şirket sahibi olunabildiğini anlatan Murat Türsan ancak bu sürecin doğru yönetilmesi gerektiğini açıkladı.

MGT Consulting Montenegro CEO’su Murat Türsan, AB’ye tam üyelik süreci hızlanan Montenegro’da, şirket kurmanın Avrupa Birliği pasaportuna giden süreçte güvenli bir yol olduğunu söyledi. Türsan “Oturma ve çalışma müsaadeleriniz varsa, her ay muntazam SGK ve emeklilik primlerinizi, ofis kiranızı, muhasebe hizmetlerinizi, vergilerinizi ödüyorsanız, vergi beyannamelerinizi zamanında veriyorsanız, yani sisteme dahil olmuşsanız, doğru bir vergi mükellefi iseniz, pasaporta giden süreç sizin için farklı olacaktır” dedi. Murat Türsan bu nedenle bu sürecin doğru yönetilmesi gerektiğini söyledi.

MGT Consulting Montenegro CEO’su Murat Türsan: “Biz danışanlarımıza 1 yıl veya isterler ise devam eden yıllarda da kesintisiz hizmet veriyoruz. Tivat’ta kendi ofisimizde avukatımız, mali müşavirimiz, muhasebecimiz, asistanımız ve bizler de bulunuyoruz. Yani sizin evraklarınızı burda alıp, şirketi kurup, sonra orda sizi yalnız bırakmıyoruz. Bütün bankacılık işlemlerinizde, muhasebenizin her ay yapılması gereken kontrollerinde, ödenmesi gereken vergileriniz ve primlerinizde, her adımı günü gününe orada sizin için takip ediyoruz. Yani sadece burada değil, sizin için orada da fiziken varız!” diye devam etti.

Vatandaşlık Kanunları Yeniden Yazılıyor


MGT Consulting Montenegro CEO’su Murat Türsan, Montenegro’da vatandaşlık kanunlarının, ülke Avrupa Birliğine girme aşamasında olduğu için Kopenhag kriterlerine göre yeni yazıldığını söyledi. Murat Türsan, bugün gayrimenkul alımına dayalı verilen oturma müsaadelerinin, uzatılmış bir turist vizesinden öte bir izin olmadığını, AB’ye girildiğinde, ülkede gayrimenkul alımına dayalı oturumların da Bulgaristan veya Romanya’da olduğu gibi iptal edileceğini söyledi.

Türk yatırımcılara kapılarını sonuna kadar açan yatırım cenneti Montenegro, Türkiye’den gidecek girişimci-yatırımcılara avantajlar sunuyor. 

Resmi para birimi Euro olan Montenegro’da kurumlar vergisi oranı %9!  
Murat Türsan’ın verdiği bilgiye göre, yatırım maliyetlerinin oldukça düşük olduğu ülkede yeni iş kuranlara, belli sektörlerde, vergilerde düşük başlangıç sınırları da sunuluyor. Montenegro’da şirket kurmanız halinde buradan sadece Türkiye’ye değil,  bütün dünyaya da fatura kesebiliyorsunuz.

Hızlı Bir Şekilde Şirket Sahibi Olunuyor


Ülkede bürokrasi olmadığı için işinizi doğru takip edebiliyorsanız hızlı bir şekilde şirket sahibi olabiliyorsunuz. Konuyla ilgili danışmanlık hizmeti veren MGT Consulting Montenegro, 10 gün gibi kısa bir sürede şirket kuruyor ve buna bağlı çalışma-oturma müsadelerinizi sizin için alıyor. Üstelik, aileniz de oturum izninden faydalanıyor.

THY ile İstanbul’dan Podgorica sadece 1 saat 20 dakika. Ülkeye yazın günde 2 sefer, kışın her gün THY’nin direk uçuşları bulunuyor. Bu durum Montenegro’da şirket sahibi olan girişimcilere iki ülke arasındaki yaşam ve iş dengesini sağlamada kolaylık sunuyor. THY yazın sabah gidip, akşam dönebileceğiniz bir tarife sunuyor.

Son olarak da ülkede bir gayrimenkul yatırımı yapmayı planlayanların bu yatırımı şirket üzerine yapmasının büyük avantajları bulunuyor. NATO üyesi olan Montenegro’da mülk hakları da oldukça sıkı kanunlarla güvence altında tutuluyor.

Balkan Ülkelerine Göre AB Süreci Hızlı İlerliyor

MGT Consulting Montenegro CEO’su Murat Türsan, pek çok Uzakdoğu ve Arap ülkesine vize şartı getiren Montenegro’ya Türk vatandaşlarının halen vizesiz girebildiğini hatırlattı. AB üyelik müzakereleri 2012’de başlayan Montenegro’da müzakere sürecinde başlıkların yüzde 85’inin açıldığını da belirten Türsan, ülkenin batıya dönük yüzü ve NATO üyesi olmasından dolayı sürecin çok daha hızlı ilerlediğini söyledi. 

Montenegro’da Avrupa Birliği sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Murat Türsan “Montenegro’luların AB ülkelerinde serbest dolaşım hakları var. AB’ye giriş yaklaştıkça şirket kurulumu ve buna bağlı oturma ve çalışma müsaadelerinin şartları zorlaşıyor. Dolayısı ile bu avantajları kaçırmama adına, Montenegro’da yatırım yapmak ve şirket kurmak isteyenleri, hayatlarını kurma konusunda emin adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.