19 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa / Ekonomi / Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba2’ye düşürdü
moodys

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba2’ye düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kurumsal yapısındaki güç kaybı ve dış şokların yarattığı artan riskleri gerekçe göstererek Ba1 olan kredi notunu Ba2’ye düşürerek, görünümünü “negatiften” “durağana” çevirdi.

Moody’s tarafından dün gece yapılan açıklamada temel yapısal reformlardaki gecikme ve para politikasının etkinliğindeki erezyona bağlı olarak kurumsal yapıdaki güç kaybı ve yüksek cari açık, yüksek dış borç, yükselen global faizler ve politik riskler çerçevesinde dış şokların yarattığı artan risklere dikkat çekildi.

Moody’s, yaptığı açıklamada “Hükümet, etkili para politikası ve temel ekonomik reforma zarar veren kısa vadeli tedbirlere odaklanmaya devam ediyor” dedi. Açıklamada, Türkiye’nin “Ba2″ye düşürülen kredi notunun dış kırılganlıklarla baskılandığını vurgulandı.

Ayrıca, cari açığın kayda değer ve sürdürülebilir şekilde düşürülmesi, bankacılık ve özel sektörün dış borçlarına yönelik vadelerin uzatılması gibi dış kırılganlıkları azaltacak değişiklerin not üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceği kaydedildi.