11 Aralık 2018 Salı
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Emlak Konut mütevazi yapılar geliştirecek
kentsel dönüşüm

Emlak Konut mütevazi yapılar geliştirecek

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bugün İstanbul Ataşehir’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek şirketin hedeflerini anlattı ve soruları yanıtladı.

Emlak Konut’un İstanbul ve Anadolu kentlerindeki yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini ifade eden Murat Kurum, orta ve üst gelir grubuna yönelik konut üretimini sürdüreceklerini kaydetti.

2018 yılında daha mütevazi az katlı projeler inşa edeceklerini bildiren Kurum, inşaat malzemelerindeki fiyat artışı nedeniyle konutların büyüklüklerinin küçültülmesi ve mahal listelerinin azaltılması gerektiğini vurguladı.

Kentsel dönüşümde planlı hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Kurum, aynı bölgede aynı anda birden fazla projenin sıkıntılara yol açtığını belirterek Fikirtepe örneğini verdi.

Semtte dönüşümün 2013 yılında başladığını ancak hala fiyatları 6-7 bin lira seviyesinde kaldığına dikkat çeken Kurum, “Planlı hareket edilmediği takdirde sıkıntılar ortaya çıkıyor. Hangi bölgede nasıl bir dönüşüm gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekiyor ve ona uygun siluet ve yükseklik çalışması yapılması lazım” dedi.

Planlama ile gidildiğinde hem hak sahiplerinin hem de yatırımcıların rahat edeceğini vurgulayan Kurum, işlerinin tamamlanmama riskinin de ortadan kalkacağını ifade etti.

Emlak Konut olarak kentsel dönüşüm sürecinde üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Murat Kurum, “Esenler’de bir proje geliştirdik, bunun devamı gelecektir” dedi.

Eskiden yüksek yapının tartışılmadığına hatta bir ara manzaralı konutların öncelikli olduğuna dikkat çeken Kurum, “Bakın 10 senede ne kadar gelişiyoruz. Şimdi İstanbul daha az katlı ve yoğunluklu olması gerektiği konuşuluyor. 10 sene sonrada şehir dışında bahçeli evler inşa edilmesi gündeme gelecek” dedi.

Esen ŞAHİN / Emlak Gazetesi