21 Mayıs 2019 Salı
Ana Sayfa / Uzman Görüşü / Müteahhitler Birliği Başkanı: Tahsilat sorunu var projeler ertelenebilir
mithat yenigün

Müteahhitler Birliği Başkanı: Tahsilat sorunu var projeler ertelenebilir

Taahhüt, kamu ve özel yap-işlet-devret projeleriyle gayrimenkul yatırımları olmak üzere üç ana kolda faaliyet gösteren iş insanlarının bir araya geldiği Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Başkanı Mithat Yenigün, 2018 yılını değerlendirdi, 2018 beklentilerini paylaştı. Hem ekonomi hem de inşaat sektörü açısından zor bir yılın geride kaldığını ifade eden Mithat Yenigün, “Açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamları son yıllarda büyümenin lokomotifi olmuş inşaat sektöründe keskin bir daralmanın başladığını ortaya koydu. Sektördeki daralmanın bu yılın son çeyreğinde de devam etmesi ve ekonomimizde 2019 yılının ilk yarısında durgunluğun başlaması endişesini taşımaktayız” dedi.

TAHSİLAT SORUNU

Bu yıl sektörün özellikle yurtiçi pazarda yaşadığı sorunlar nedeniyle işlerin durma noktasına geldiğini ifade eden Yenigün, “Büyük altyapı ve ulaştırma yatırımlarında 2017 yılından devreden hakediş alacaklarıyla yıla başlandı, hakediş alacaklarının tahsilat sorunu yıl boyu da artarak devam etti” dedi.  Demir ve petrol fiyatlarıyla 2018 yılı Mayıs ayı başından itibaren kurlarda yaşanan ciddi yükselişin inşaat girdilerinde öngörülmesi mümkün olmayan maliyet artışlarına neden olduğuna dikkat çeken TMB Başkanı Yenigün, sektörün fiyat farkı düzenlemesine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Hükümetin 30 Haziran 2018 tarihinden önce ihalesi yapılan ve devam etmekte olan yapım işi sözleşmelerinin, 60 gün içerisinde yüklenicinin başvurusu ve idarenin onayı ile tasfiye edilmesine veya devredilmesine olanak sağlayan düzenlemesini hatırlatan Yenigün, “Teklif, firmalarımız adına sevindirici olsa da sorunu tamamen çözmekten ve adil olmaktan uzaktır” diye konuştu.

KALICI ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Konut sektöründe yüksek banka faizlerinin getirisi nedeniyle satışların olumsuz etkilendiğini ifade eden Yenigün şunları söyledi:
“Gayrimenkul ülkemizde artık bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Sektördeki pek çok firmanın proje erteleme ya da iptal kararına gidebileceği beklenmekte. Ekonomi kısa soluklu kampanya ve teşvikler yerine ihtiyaç duyulan kalıcı önlemler ile yapısal reformların bir an önce gerçekleştirilmesi ve güven ortamının muhafaza edilmesi gerekiyor. Böylelikle orta ve uzun vadede genel ekonomiyle birlikte inşaat sektöründe de sürdürülebilir büyüme desteklenecek.”

Teminat mektubu sıkıntısı

İnşaat sektörünün, son dönemde iç pazara alternatif olarak; tüm jeopolitik risklere ve ticaret savaşlarına karşın yurtdışı pazarlara daha fazla ağırlık vermeye başladığını bildiren Yenigün, “Firmalarımız yurtdışına açıldıkları 1972 yılından 2018 yılı Kasım ayı sonuna kadar 122 ülkede toplam 375 milyar ABD Doları büyüklüğüne ulaşan 9.500 proje yaptı. Müteahhitlerimiz yurtdışında bu yıl Kasım sonu itibariyle 15.8 milyar ABD Doları tutarında üstlendi. Yıllık iş tutarımızın yakın zamanda yeniden 20 milyar dolar bandını aşmasını hedeflemekteyiz” dedi.
Son birkaç aydır yurtdışı projeler için teminat mektubu temininde Türk bankalarının kontr-garantilerinin kabul edilmemesi sorununu yaşadıklarını söyleyen Yenigün, “Bunun için bir an önce Türk bankacılık sistemi ve Türk bankalarının etkin tanıtımının yapılarak, firmalarımızca bankalarımızdan alınacak teminat mektuplarının direkt kabul edilmesini sağlayacak adımlar atılması önemli” diye konuştu.