18 Temmuz 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Politika / Müteahhitlerin kamu projelerinden çekilebilmesi için yasa teklifi
inşaat

Müteahhitlerin kamu projelerinden çekilebilmesi için yasa teklifi

Ak Partili milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu torba kanun teklifinde müteahhitleri sevindirecek düzenlemelere yer verildi.

Buna göre 30 Haziran 2018’den önce Kamu İhale Kanunu kapsamında kamudan ihale almış büyük projeleri yürüten müteahhitler, maliyetlerde beklenmedik bir artışın ortaya çıkması halinde projeden çekilebilecek ya da projeyi kamuya devredebilecek.

Çekilme halinde müteahhitin projeyi almak için ödediği teminat bedeli müteahhite geri ödenecek.

Diğer taraftan sözleşmenin bu madde kapsamında feshedilmesi ya da kamuya devrolunması halinde ise yüklenicinin fesih ya da devir tarihine kadar gerçekleştirdiği imalatın bedeli yükleniciye ödenecek.

Torba Kanun’un 32. maddesinde yer alan bu düzenlemeyle kamudan ihale alan sermaye sahipleri sıfır risk almış oluyor.

Sözleşme yükümlülüklerini gerçekleştirirken maliyet artışları ile karşılaştıklarında projeden çekilebiliyor, dahası teminat bedellerini ve o güne kadar gerçekleştirdikleri imalatın bedelini hâzineden isteyebiliyorlar.

Torba kanunun 32. maddesine ilişkin sunulan gerekçe de ise imalat girdilerinde beklenmeyen fiyat artışları nedeniyle yüklenicilerin mağduriyetlerinin giderilmesini teminen yüklenicilere idarenin onayıyla fesih hakkı tanınmıştır denildi.