17 Şubat 2019 Pazar
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Nef satışlarını yüzde 52 artırdı
Nef Erden Timur

Nef satışlarını yüzde 52 artırdı

Nef olarak, rekorlarla geçen 2017 yılının ardından 2018’e de çok hızlı başladıklarını ifade eden Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Özellikle alternatif satış kanallarımız üzerinden yakaladığımız büyümeyle, satışlarımızı ilk yarıda yüzde 50’nin üzerinde artırmayı başardık. 18 Temmuz itibarıyla toplam ciromuz 1,1 milyar TL’yi aştı. Bu başarı, gayrimenkul sektöründe bir ilk olan ve JCR tarafından bize verilen A+ kredi notunun da en büyük dayanağı. Hedefimiz geçen yılın toplamında ulaştığımız 1,5 milyar TL’lik ciroyu, bu yılsonunda
2 milyar TL üzerine çıkarmak” dedi.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler ve şirketin ilk yarıyıl performansı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Nef’in, lokasyon, fiyat, hedef kitle ve projede kullanılan malzemelerle, lüks segmenti hedefleyen yeni bakış açısı ‘’Reserve’’ projelerini tanıtan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, 2018’in ilk 6 aylık mali verilerini de gazetecilerle paylaştı.

Hedef yüzde 40 büyümeyle 2 milyar TL ciro

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışlarının yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yıla göre neredeyse aynı seviyede gerçekleştiğini hatırlatan Erden Timur, “Nef olarak satışlarımızı geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 50’nin üzerinde artırdık. 1 Ocak -18 Temmuz arasındaki dönemde ise 1,1 milyar TL’lik ciroyu aştık. Bu başarı, gayrimenkul sektöründe bir ilk olan ve JCR tarafından bize verilen A+ kredi notunun da en büyük dayanağı. Hedefimiz geçen yıl elde ettiğimiz 1,5 milyar TL’lik ciroyu bu yıl 2 milyar TL üzerine yükseltmek” dedi.

Alternatif satış kanallarının payı 7 katına çıktı

Nef’teki bu başarının altında yatan en büyük nedenin, alternatif satış kanalları olduğunun altını çizen Erden Timur şöyle devam etti: “Satış kanallarını iki şekilde değerlendiriyoruz. İlk olarak müşterinin satış ofisine geldiği ve sonra alım yaptığı geleneksel satış kanalı… İkincisi ise kurumsal iş birliklerini, Anadolu’daki bayi yapılanmasını ve yabancıya satış gibi tüm unsurları kapsayan alternatif satış kanalları… Bizim geçen sene yüzde 7 olan alternatif satış kanallı satışımız ilk yarıda yüzde 48’i buldu. Hatta Temmuz’un ilk haftasında yüzde 50’yi aştık.”

Gayrimenkul müşterisi artık daha seçici

Sektördeki tüketici alışkanlıklarının da değiştiğini söyleyen Erden Timur, “Eskiden konut yatırımcısı, bir konut almadan önce ortalama 3 konut projesini geziyordu. Bu rakam artık 9’a yükseldi. Yani insanlar artık ince eleyip sık dokuyor. Doğru lokasyon, iyi proje ve marka değeri artık daha da ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Son 3 yılda 14 proje ve 4.500’ün üzerinde teslim gerçekleştirdik

Bu noktada sektördeki rekabetin, güven ve güç temelinde şekillenmeye başladığına da dikkati çeken Erden Timur, “Son 3 yılda 14 proje ve 4.500’ün üzerinde konut teslimi gerçekleştirdik. Her dönem bilançomuzda minimum 200 milyon TL’nin üzerinde net nakit durur. Ayrıca senetli satışlardaki vadelerimiz de 60 ay değil en fazla 36 ay vade. Tüm bu veriler, bizim aslında finansal gücümüzü destekleyen en önemli unsurlar arasında” diye konuştu.

10 bin ev teslim ettik, bitmiş kalan konutumuz 50’yi geçmez

Gayrimenkuldeki ‘stok’ eleştirilerine de yanıt veren Erden Timur, “Sektörde konut envanterine yönelik kapsamlı bir analiz yok. Hangi bölgelerde ne kadarlık bir ihtiyaç olduğunun tespiti ve ruhsatın da buna göre verilmesi şart. Biz Nef olarak proje ortaya çıkmadan önce, derinlemesine bölgesel analizler yapıyoruz. Bugüne kadar Nef 10 binin üzerinde konut teslimetti. Ama bitmiş ve şu an portföyde kalan konut sayısı 50’yi geçmez. Bu da kolay kolay görülemeyecek bir rakam” dedi.

Yabancıya satışta 30 milyar dolar mümkün

Türkiye’nin gayrimenkul sektörü özelinde yeni bir hikâyeye ihtiyaç duyduğunu ifade eden Erden Timur, “Türkiye ihracatla büyüyebilecek bir ülke. Çünkü doğal kaynağı yok. Dünyadan parayı borç olarak değil, ürün karşılığı transfer etmemiz lazım. Bu da bizim sektörün önemini artırıyor. Doğru hamlelerle yabancıya yılda çok rahat 30 milyar dolarlık satış yapabilecek bir ülkeyiz. Mütekabiliyetten bu yana yabancıya 100 binin üzerinde konut satmışız. Bunun ihracat karşılığına bakarsanız müthiş bir değer” dedi.

Murat Kurum’un bakanlığı
Türkiye ekonomisi ve
sektör için büyük şans

Yeni kabineyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Erden Timur, Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü döneminde gayrimenkul sektöründe büyük başarılara imza atan Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na getirilmesine ilişkin, “Sayın Murat Kurum uzun zamandır bu işin içinde olan, sektör temsilcileriyle yakın ilişki kurarak onların sorunlarını dinleyen, sektörün dinamiklerini çok iyi bilen bir isim. Böylesine deneyimli birinin Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapacak olması, her şeyden önemlisi Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörünün geleceği açısında büyük şans” şeklinde konuştu.

200 bin kişiye dokundu
‘en genç hayırsever’ oldu

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” listesinde 14. Sırada yer alan Erden Timur, Nef Vakfı’nın faaliyetlerine ilişkin de “Nef Vakfı çatısı altında bugüne kadar aldığımız her nefesi vermek, sahip olduğumuzu paylaşmakla yükümlü olduğumuza inandık. 3 yılda 18 projeyle topluma, evlere, çocuklara, engellilere, kadınlara nefes olduk ve 200 binden fazla kişinin hayatına dokunduk” ifadelerini kullandı.