18 Nisan 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Politika / Özhaseki Dubai Cityscape Global’de konuştu

Özhaseki Dubai Cityscape Global’de konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dubai Cityscape Global 2017’de basın toplantısı düzenledi.

Sektörü yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler hakkında bilgi veren Özhaseki, 1 Ekim’de yürürlüğe girecek Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği için “Sektör temsilcilerinin bazı itirazlarını haklı gördük. İtiraz ettikleri noktaları değerlendireceğiz. Doğru olanı alıp, yeniden işleyip yürürlüğe sokacağız” dedi.

Emsal dışı alanlarının amacına uygun kullanılmadığını ve geçmişte bu konunun bazı inşaat firmaları tarafından suistimal edildiğini hatırlatan Özhaseki, “Kış bahçesi ve mescitleri ortak kullanım alanları içerisinde gösteren müteahhitler var. Bu çirkinlikleri önlemek için sektör temsilcilerinin bir kısmıyla bir araya gelerek, imar dışı alan olarak ne kadar size yeter diye sorduk. Birçoğu yüzde 25 dedi. Biz yüzde 30 yaptık o oranı. Yani giriş holü, asansör kovası, yangın merdivenlerinin olduğu boşluklar imardan sayılmasın istiyoruz. Bundan tavizimiz yok” dedi.

TAPUDA YENİ DÜZENLEME

Tapu daireleriyle ilgili de yakında yeni bir düzenlemenin hayata geçirileceğini bildiren Özhaseki, “Tapuda artık insanların kapıda yığılmaları önlenecek. Günlerce müracaatlar, dosya hazırlama, dosyaların emlakçılar vasıtasıyla verilmesi çirkin ilişkileri ortaya çıkarıyordu. Bunu engelleyecek önlemler aldık, Başbakanımız bunu yakında açıklayacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir