20 Nisan 2019 Cumartesi
Ana Sayfa / Politika / Özhaseki: Fikirtepe’yi kısa süre içinde çözeceğiz
mehmet özhaseki

Özhaseki: Fikirtepe’yi kısa süre içinde çözeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlıkta düzenlediği 2017 yılı değerlendirme toplantısında çevre ve şehircilik alanında yapılan çalışmaları anlattı ve 2018 hedeflerini paylaştı.

Afet riski altındaki konutların dönüşümü için başlatılan kentsel dönüşüm uygulamalarıyla 5 yıl içinde 52 ilde 209 alanın “riskli” ilan edildiğini belirten Özhaseki, “639 bin bağımsız birimi ilgilendiriyor. Bina bazlı dönüşümde şu anda 524 bin adet konutu yeniliyoruz. Bakanlık olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına 5 milyar 155 milyon lira para ayırdık. Bunları kira yardımı, faiz desteği, proje desteği olarak veriyoruz” dedi.

Özhaseki, “Şunu sevinerek söyleyebiliriz ki çevre düzeni planları ülkenin yüzde 100’ünde tamamlandı. Daha önce ülkemizde çevre düzeni planları tamamlanmadığı için birçok imar uygulaması bu çevre düzenine ters olarak yapılmaktaydı. Şu anda tarım alanları, konut alanları, ovalar, özel çevre koruma alanları, sulak alanlar neresi, tamamı belli” diye konuştu.

‘MAĞDURİYETLERİ GİDERECEĞİZ’

Kentsel dönüşümdeki tıkanıklıklara da değinen Bakan Özhaseki, İstanbul Fikirtepe’de tıkanan süreçle ilgili olarak çözüm ortaklığı modelini işletmeye başladıklarını aktararak, “Vatandaş evinden çıkmış 5 yıldır inşaat bile başlamamış, müteahhit batma noktasına gelmiş, belediyeler kenara çekilmiş ve binlerce insan mağdur. Fikirtepe’yi kısa süre içinde çözecek, vatandaşların tamamının mağduriyetini gidereceğiz” dedi.

İmar yetkisi tek elde olmalı

Bakan Mehmet Özhaseki, imar planı yapma yetkisinin tek elde olması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Birden çok kurumun imar yaptığı yerde imar yeknesaklığını sağlamak kolay değil. Eğer Türkiye’de 10’dan fazla kurum plan yapıyorsa bunu denetleme imkanı çok zor. Karşıyım ve bunun düzeltilmesi için de büyük bir mücadele vereceğim. Önümüzdeki günlerde zaten herkes bu mücadeleye şahit olacak. Planlama tek elden yapılır. Neresidir o tek el, belediye meclisleridir.

Biz, 1/100.000’likleri yaparız, çevre düzeni planlarını yaparız, Bakanlık olarak ana kurallarını koyarız. Belediyeler de bizim yapmış olduğumuz bu ana planlara uygun hareket ederek 5.000’likleri, 1.000’likleri yaparlar. Bunlara uygun davranmazlarsa zaten iptal ederiz. Özellikle imar konusunda tek yetkili olması gereken mercii belediyeler. Bunu denetleyecek olan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır.”