2 Temmuz 2020 Perşembe
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Pasifik İnşaat, Türkiye’nin simge binasını inşa edecek

Pasifik İnşaat, Türkiye’nin simge binasını inşa edecek

Pasifik İnşaat, Ankara’nın siluetini değiştirecek yeni projesi için geri sayıma başladı. Ankara’nın merkezindeki en büyük arsa alanına sahip EGO Garajı arsasının ortağı Çiftay ile alan Pasifik İnşaat, dünyanın en önemli dört mimarlık ofisini yarıştırdığı içinde ofis, konut, otel, alışveriş merkezi, hastane ve okul bulunması planlanan EGO projesinin inşaatına 2016 ortasında başlayacak.

Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, Next Level ile Ankara gayrimenkul piyasasında büyük bir değişimi başlattıklarını, EGO projesi ile de Türkiye gayrimenkul sektörüne   dünya çapında bir bakış açısı getireceklerini söyledi. Emlak Konut’un 8 Mayıs’ta düzenlediği ihaleye madencilik sektörünün önemli isimlerinden Çiftay A.Ş. ile birlikte girdiklerinin ve Pasifik Çiftay Ortaklığı olarak EGO arazisini aldıklarının altını çizen Erdoğan, “İhaleyi almamızın ardından hızlı bir çalışma sürecine girdik.

Ankara’nın en önemli arsasında proje geliştirirken dünyanın en iyi mimarlık ofisini bulmak için uğraştık. Dünya çapında kabul gören 10 mimarlık firması belirledik ve hayalimizdeki projeyi anlattık. Sonrasında da söz konusu mimarlık ofislerinden ikisi ABD’li, biri İngiliz, biri Alman olmak üzere dört firmayı yarışa soktuk. Geçtiğimiz ay bütün bu süreçleri tamamladık ve dünyaya birçok ‘landmark’ bina kazandırmış, dünyanın en büyük üç mimarlık ofisinden biri olan New York merkezli KPF’i tercih ettik.
Pasifik İnşaat olarak temel işlerinin gayrimenkul geliştirmek olduğunu ifade eden Fatih Erdoğan, EGO arazisinin 125 dönüm arsa üzerinde yaklaşık 750 bin metrekare satılabilir-kiralanabilir alana sahip  tek parselde Türkiye’nin en büyük karma kullanım projesi olacağını söyledi. Fatih Erdoğan, şunları söyledi:

“Dünyanın iyi planlanmış, gelişmiş kentlerinde şehir merkezleri büyük projelerle şekilleniyor. EGO arazisinde gerçekleştireceğimiz  proje ile biz de Ankara’da yeni bir şehir merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dünya çapında bilinecek ilk ‘landmark’ binasının bulunacağı,  ofis, konut, alışveriş merkezi, otel, hastane ve okul fonksiyonlarından oluşan altı kullanımlı karma proje, tüm ihtiyaçların çözüldüğü bir şehir projesi olacak. Bu kadar büyük bir projede ihtiyaçlara göre farklı konut ve ofis tipleri planladık. Konutta aile konutu, home ofis, markalı ve servisli rezidans olmak üzere dört tip, ofislerde ise kurumsal ofis, teraslı ofis ve müstakil genel merkez binaları olmak üzere üç ofis tipi bulunuyor. Ayrıca, projemizin önünde bulunan ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arazisi olarak bilinen, resmigeçit törenlerinin de yapıldığı 750 dönümlük arsanın da büyük bir merkezi park olması planlanıyor. Böyle büyük ve önemli bir projeyi AKM’nin karşısında geliştirdiğimiz için de çok mutluyuz.”

Fatih Erdoğan, EGO projesi öncesinde Çayyolu’nda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları arazide yeni bir konut projesine başlayacaklarını belirtti. Next Level Ankara projesinden sonra Next Level çizgisi ve kalitesinde bir konut projesi için çok fazla talep aldıklarını ifade eden Erdoğan, Ankara’nın en önemli konut bölgesi olan Çayyolu’nda böyle bir proje geliştirmeye karar verdiklerini anlattı. Next Level Çayyolu ismini verdikleri ve Brigitte Weber Mimarlık’ın çizdiği projenin inşaatına 2016’nın ilk çeyreğinde başlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, 450 konuttan oluşan projeyi 36 ayda tamamlamayı planladıklarını söyledi. Fatih Erdoğan, yine bu proje kapsamında Mamak’ta Büyükşehir Belediyesi’ne Çayyolu arsası karşılığı yapacakları bin 116 konut ile kentsel dönüşüme katkı sağladıklarını ifade etti.

Pasifik İnşaat’ın yenilikçi yöntemler kullanan,  detaylara önem veren   projeleriyle fark yaratan genç bir firma olduğunu  arkalarında eser bırakmak hedefiyle yola çıktığını hatırlatan Fatih Erdoğan, şunları söyledi:

“Next Level, bizim ilk imza projemizdi. Ankara’da birçok ilke imza atmasının yanı sıra mimari özellikleriyle ulusal bazda takip edildi. Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz projelerde de bulunduğumuz bölgeye değer katmak, şehre mimari eserler kazandırmak hedefiyle çalışıyoruz. Çayyolu projemizde de, EGO projemizde de tüm detaylarla tek tek ilgileniyoruz.”

Ankara’nın ilk karma kullanımlı projesi olma özelliği taşıyan Next Level’ın şehrin en önemli buluşma noktalarından biri haline geldiğini ifade eden Fatih Erdoğan, Next Level AVM’nin işletmesinin Pasifik İnşaat tarafından yürütüldüğünü belirtti. Fatih Erdoğan, Next Level’ın hemen yanında gerçekleştirdikleri Next Level Loft Ofis’in de inşaatının tamamlandığını ve ofislerin yüzde 85’inin satıldığını söyledi.

 Emlak Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir