18 Ocak 2019 Cuma
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Patronlar Gayrimenkul Zirvesi’nde hangi mesajları verdi?
dna gyoder

Patronlar Gayrimenkul Zirvesi’nde hangi mesajları verdi?

GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) tarafından, 2000 yılından bu yana düzenlenen ‘Gayrimenkul Zirvesi’, bu yıl ‘Türkiye Gayrimenkul Sektörünün DNA’sı Mercek Altında’ teması ile gerçekleştirildi.

‘Konutun Dinamikleri’ başlıklı oturumda, Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı A. Nazmi Durbakayım, SİNPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; sektörün son durumu, yeni yönetmeliğin sektöre neler getirdiği, İstanbul’un konut ihtiyacına genel bakış, uygun fiyatlı konutların inşası ve yabancıya konut satışı konularını tüm detaylarıyla ele aldı.

Faizlerin inmesiyle birlikte konur satışların artacağını ifade eden Avni Çelik, düşük kâr marjlarıyla çalışmaya razı olduklarını ancak kamunun arsa, vergi vb. konularda destek vermesi gerektiğini söyledi.

Nazmi Durbakayım ise ucuz konut üretimi için pilot şehirler kurulması gerektiğini ifade ederek, “Yeni bir ihale sistemiyle, rantın kamuya dağıtıldığı, iyi planlanmış bölgeler kurmamız gerekiyor” dedi. Gurbetçilerin birikimlerinin Türk gayrimenkul piyasasında istismar edildiğini ifade eden Durbakayım,  “Yabancıya başka yerliye başka fiyat veriliyor. Onlar da gidip başka ülkelerden ev alıyor” dedi.

Özcan Tahincioğlu ise konut sektörüne her yıl satış rekorları kırıldığına dikkat çekerek, sektörün mevzuat ve finans konusunda sıkıntıları olduğunu ifade etti. Yeni imar yönetmeliğinin belediyeler tarafından farklı yorumlandığını bunun da geliştiriciler açısında karmaşaya yol açtığını söyleyen Tahincioğlu, nakit akışı konusunda firmaların ilerleyen zamanda sıkıntı yaşayabileceğini belirtti.

Giriş  – çıkışların sektöre zarar verdiğine işaret eden Ziya Yılmaz ise gayrimenkulü düzenleyeci ve denetleyici kurumların faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bölgesel arz fazlalıklarının sektörde sıkıntı olduğunu anlamana gelmeyeceğini kaydeden Yılmaz, ilerleyen dönemde Maltepe ve Kartal’da iş yapmayı düşünmediklerini bildirdi.

Yabancı sermaye potansiyelinin şu anda gayrimenkul sektörü tarafından çok azının kullanıldığını kaydeden Erden Timur, “Tanıtım eksiği var. Ayrıca ülkemize ilk gelenleri biraz suistimal ettik” dedi. Arsa fiyatlarının dengelenmesi için yeni alanların imara açılması gerektiğini söyleyen Timur, “Dünyanın en pahalı arsalarına sahibiz” dedi.