23 Haziran 2019 Pazar
Ana Sayfa / Yerel Gündem / Saraçoğlu Mahallesi’ne Emlak Konut imzası
saraçoğlu toplantı

Saraçoğlu Mahallesi’ne Emlak Konut imzası

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan Ankara’daki Saraçoğlu Mahallesi, yeniden Ankara’nın kent yaşamına kazandırılıyor.

Maliye Bakanlığı’nın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Emlak Konut GYO tarafından Saraçoğlu Mahallesi dönüştürülecek.

Konuyla ilgili olarak bugün Ankara’da Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla bir tanıtım toplantısı yapıldı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, toplantıda yaptığı konuşmada, bir yıllık titiz bir çalışma sonucunda Saraçoğlu Mahallesi’ndeki değişimin başlayacağı noktaya geldiklerini ifade ederek, “Projemiz Ankara’ya hayırlı olsun. Bölge tüm özellikleriyle korunacak. Tek bir tuğla yerinde kalkmayacak, bütün yeşil alanları muhafaza edeceğiz. Bütün duvarları, güvenlik bariyelerini kaldıracağız ve bölgeyi Ankara’nın hizmetine sunacağız. Bu bir sosyal sorumluluk projesi, özellikle Emlak Konut için. 1940’lı yıllarda Emlak Bankası tarafından hayata geçirilen Saraçoğlu Mahallesi’ne ve tarihine sahip çıkan Emlak Konut’a teşekkür ediyorum” dedi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un projenin hazırlaması aşamasında bütün taraflarla temas ettiğini ve onların taleplerini dikkate aldığını ifade eden Naci Ağbal, geniş bir katılımın sağlandığını ve ortak bir anlayışla hareket edildiğini vurguladı. İhale için en kısa sürede ilana çıkacaklarını bilderen Ağbal, Saraçoğlu Mahallesi’nin yenilenmesinde görev alacak firmaların ihale şartnamesini dikkatli bir şekilde okumasını istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise toplantıda yaptığı konuşmada kültürel mirasa sahip çıkmanın önemini vurgulayarak, “Bir şeyi kurtarmak, restore etmek yetmiyor. Aynı zamanda ayağa kaldırdığınız eserin içerisine bir fonksiyon yüklemek, onu yaşatmak başlı başına bir iş. Eğer bir binada nefes alınıp verilmiyorsa belli bir süre sonra o bina ölüyor. Doğru fonksiyon yüklemek bu nedenle yapılan yenileme çalışması kadar önemli” dedi.

Saraçoğlu Mahallesi’ne doğru bir fonksiyon yüklendiğini ve yeni bir yaşam merkezi kurulduğunu belirten Özhaseki, yapılan çalışmanın Türkiye için ümit verici olduğunu söyledi.

murat kurum

Lansmanda konuşan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum, Saraçoğlu Mahallesi’nin geçmişe uygun olarak geleneksel Türk evi temasıyla tasarlandığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin de sürece destek verdiğini belirten Kurum, bölgenin tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli yapı ve ağaçların korunacağını bildirdi.

Murat Kurum “Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan bu mirasımızı gelecek nesillere aktarmaktan heyecan duyuyoruz. Kızılay’ın kalbinde yer alan Saraçoğlu Mahallesi, bugün atıl durumda. Daha önce sadece kamu lojmanları olarak kullanılan bölgeyi Ankara halkının kullanımına açacağız” dedi.

120 bin metrekarelik bir alanda 453 lojmanın bulunduğunu ifade eden Kurum, 250’ye yakın tescilli ağaç yer alan bölgede eğitim, kültür sanat, eğlence ve çocuk oyun alanları yapacaklarını bildirdi.

Esen ŞAHİN / Emlak Gazetesi