21 Mart 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Güncel / Serdar İnan: Şirketimizin iflasını istiyorum
serdar inan

Serdar İnan: Şirketimizin iflasını istiyorum

İnanlar İnşaat ve İnanlar Otomotiv’in patronu Serdar İnan sessizliğini bozdu. 2016 yılında FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıp bırakılmasının ardından kayıplara karışan Serdar İnan, bugün Hürriyet gazetesinde yer alan hakkındaki kulis habere sosyal medyadan cevap verdi.

FETÖ soruşturmasının ardından yaklaşık 1 yıl önce yurtdışına çıktığını ifade eden Serdar İnan, şirketlerinin mali açıdan zor durumda olduğunu ve iflasını talep ettiğini belirterek şunları söyledi:

“1965 yılından ben Türkiye’de 220 kadar proje gerçekleştirmiş İnanlar şirketi maalesef çalışamaz hale gelmiş ve kapısına kilit vurmuştur.

53 senedir faaliyet gösteren, yılda 600 milyon TL cirosu ve 600 kadar çalışanı ile hep daha güzele gitmeyi kendisine ilke edinmiş şirketin kaderi 16 Ağustos 2016’da değişmiştir.

Hiçbir ilgim olmamasına rağmen FETÖ terör örgütüne üyelik ve mali ayağı olmak itham, ile gözaltına alındım.

8 gün nezarethanede kaldım ve serbest bırakıldım. Bu 8 gün, 53 yıllık şirketimizi maddi manevi büyük bir yıkıma uğratmıştır.

O dönemde hiçbir suçum yokken, bazı kanallarda ‘Eli kanlı terör örgütü Üyesi Serdar İnan’ olarak tariflendim, haksız isnadsız şekilde yargısız infaza uğratıldım.

1996’dan beri aşevimiz olmasına ve her gün binlerce kişiye yemek dağıtmamıza rağmen, 15 Temmuz sonrası Taksim’de bu hizmeti yapmamız ‘kendini gizlemek için yaptı’ şekilde basında televizyonlarda haber yapıldı, dahisiz gerekçesiz leke üstüne leke atıldı.

Yıllardır vatanına milletine hizmeti kendisine prensip edinmiş terör ile hiç alakası olmayan şirketimiz büyük bir darboğaza düştü.

Gözaltı süresi sonrasında ise bu damga ile yaşama tutunmaya taahhütlerımizi yerine getirmeye çalıştık.

Eskiden bir gayret ediyorsak, on kat gayret etmek zorunda kaldık. Serbest bırakılmamın hemen ikinci haftasında 21 milyonluk tahvil borcumuzu bin bir zorlukla ödemeyi başardık…

Yüzlerce tapuyu sahiplerine teslim edebildik. Mağduriyetler oluşmasın diye bu zor koşullarda ayakta durmaya, işimizi yönetmeye çalıştık.

Benim 16 Ağustos 2016’da açılan dosyam aradan 20 ay geçmesine rağmen iddianamesi yazılamadı.

Serbest kalmama ve hiçbir suçum olmamasına rağmen suçsuzluğum tescillenmedi.

Bankalardan ve müşterilerimizden gelen şüphe ve ithamlara resmi bir cevap veremedik.

20 ay önce üzerimize atılan bu zan ile 600 çalışanımızın ve taahhütlerimizin yükü bizleri maddi manevi bitirdi.

Sapla samanın bu ortamda, bir sene önce yurtdışına çıkmak zorunda kaldım, şirketimi uzaktan yönetmeye çalıştım, belki hatalı kararlar aldım.

Bu terk ediş benim için kolay olmadı, hayallerimi ideallerimi geçmişimi en önemlisi beni ben yapan değerlerimi de arkamda bıraktım.

Şirketimiz hakkında en ufak bir soruşturma olmamasına rağmen dedikodu çarkı ve haksız mesnetsiz laftan, ben yurtdışında iken şirketimize zor günler yaşattı.

Bankalar bu süreçte maalesef bir ileri bir geri hareket etti, devamlı limitleri kıstılar, fazla teminatlan serbest bırakmadılar, birçok müşterimiz bu şüphe ve zanla bizden mal almaktan vazgeçtiler.

Bizler ise bu ortamda banka borçlarımızı ciddi miktarda azalttık.

42 katlı Terrace Lotus projesini 60 milyon TL yatınmla nerede ise tamamlama noktasına getirdik Ancak son olarak Mais (Renault Türkiye) yaklaşık 12 milyon dolar yatırım yaptığımız tesisleri devir etmemize izin vermedi, bizi oyaladılar ve sonunda kendi tanıdıklarına bedelsiz devredeceklerini sözlü olarak beyan ettiler. Kısaca el koymak için harekete geçtiler.

Mal alımımızı durdurdu ve bizi iş yapamaz hale getirdiler. Süreç içinden çıkılmaz bir hal aldı, şirketimiz çalışan maaşlarını 53 yılda ilk defa bu aybaşı odeyemez duruma geldi.

Merkez ofis de çalışanlarımızın tazminatları odensin diye bazı mallarımızı yok fiyatına sattık. İnanlar’ın 150 milyon TL ödenmiş sermayesi vardır ve elindeki malların değeri bu zan olmaz ise yaklaşık 300 milyon değerindedir.

Arabam teknem dahil şirketin tüm varlıklar! Türkiye’dedir. Tüm borçların nakit karşılığı 200 milyon olan, artı 100 milyon değerinde ki bir varlığı maalesef sevdiğim, uğruna şiirler yazdığım Türkiye’me gömdük. Şirketimizin bu duruma düşmesi tamamen benim üzerimde ki zanla ve benimle alakalıdır.

Şirketimizin hiçbir profesyonel çalışanının bu süreçte hatası yoktur. Eğer hata varsa benimdir. Tüm çalışma arkadaşlarım cansiperane çalışmıştır, bu sebeple hepsine teşekkür ediyorum.

Türkiye’deki şirketimizin mal varlığı rahatlıkla borçlarının kapanmasını sağlayacak seviyededir. Bu sebeple şirketimizin üzülerek iflasını istiyorum, ilgili resmi makamlardan ricam işlemlerin bu yönde yapılmasıdır, böylece hak sahipleri alacaklarını rahatlıkla alabileceklerdir.”