23 Ocak 2020 Perşembe
Ana Sayfa / Dünya / Slovenya konut fiyatlarının en çok arttığı ülke oldu
KONUT apartman

Slovenya konut fiyatlarının en çok arttığı ülke oldu

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank, Küresel Konut Fiyat Endeksi 2019 ilk çeyrek verilerini yayımladı.

56 ülkeyi kapsayan endeks verilerine göre 2018’in birinci çeyreğine göre konut fiyatlarının yüzde 3.5 arttığı Türkiye 32’nci sırada yer aldı.

Merkezi Londra’da olan ve dünya çapında 417 ofisi bulunan Knight Frank’a göre, son bir yılda dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke yüzde 18.2 ile Slovenya oldu. Güçlü fiyat artışının nedenleri olarak düşen işsizlik, azalan faiz oranları ve arzın sınırlı olması gösterildi.Yüzde 12.7 artışla Letonya ve yüzde 11.6 ile Çin Slovenya’yı takip etti.

Konut fiyatlarının en çok düştüğü ülke ise yüzde -5.1 ile Avustralya oldu. ABD, yüzde 3.7’lik artışıyla Küresel Konut Fiyatları Endeksi’nde 29’uncu oldu. Söz konusu dönemde konut fiyatları Almanya’da yüzde 4.6, Hollanda’da yüzde 7.6, Rusya’da 7.2, Fransa’da yüzde 3, İngiltere’de yüzde 1.4, İspanya’da yüzde 4.4 artış gösterdi.

Küresel Konut Fiyat Endeksi ise yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.9 arttı. Bu oran endeksin son üç yıl içindeki en zayıf büyüme oranı olurken, küresel ticaretteki gerileme, Çin’in büyümesinin zayıflaması ve Brexit müzakerelerinin uzaması alıcıların satın alma kararını etkiledi.