31 Mayıs 2020 Pazar
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Tahincioğlu: Konutta zam baskısı had safhada
özcan tahincioğlu

Tahincioğlu: Konutta zam baskısı had safhada

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, dün gazetelerin emlak editörleriyle bir araya gelerek gayrimenkul sektörünü değerlendirdi.

Banka kredili konut satışlarının giderek azaldığını belirten Tahincioğlu, “Faizlerin yüksek olduğu dönemde tüketici banka kredisi kullanmak istemiyor. Bu yüzden geliştirici firmalar kendileri kredi kullandırıyor. Ancak bunun da firmaya maliyeti var. Bu durum şirketler için öz sermaye ihtiyacını artırıyor. Sermayesi güçlü olmayan şirketler kredi imkanı sunamadıkları için satışlarda sıkıntı yaşayabilir. Sermayesi güçlü olanlar satışların durgun olduğu zamanlarda da ayakta kalabiliyor” diye konuştu.

Zam baskısı had safhada
Tahincioğlu, artan maliyetler, yükselen faizler, uzayan vadeler ve artan öz sermaye ihtiyacının yanında kârlılığın düştüğünü ifade ederek, şirketlerin bu dönemi zor geçirebileceğini vurguladı.

Sektörde bu koşullarda zam yapmanın zor olduğunu da anlatan Tahincioğlu, “Ancak zam baskısı had safhada. En azından enflasyon oranında zam yapmak gerekiyor. Sene sonuna kadar yüzde 15-20 zam ihtiyacı var” dedi. Tahincioğlu, bu dönemin şirketler için olmasa da yatırımcılar için fırsatlar barındırdığını söyledi.

Balon değil köpük var

Özcan Tahincioğlu, geçen yıl 1.4 milyon konutun satıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Gayrimenkulde balon yok. Ancak bu, semt veya şehir bazında köpükler oluşmuyor demek değil. Genel bir problem yok. Sektörde balon değil köpük var. Bu gibi sinyalleri göz ardı etmemek lazım.”