20 Ekim 2018 Cumartesi
Ana Sayfa / TOKİ / TOKİ 2018’de 16 milyarlık iş hacmi üretecek
Mehmet Ergün Turan TOKİ

TOKİ 2018’de 16 milyarlık iş hacmi üretecek

Türkiye genelinde 520’ye yakın aktif şantiyesi bulunan TOKİ, geçtiğimiz yıl 60 bin konut üreterek ekonomiye 15.5 milyar TL’lik katkı sağladı.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu yılki hedeflerinin ise 60-65 bin konut ve 16 milyar TL’lik iş hacmi oluşturmak olduğunu kaydetti.

Ağırlıklı olarak alt ve orta gelir grubunu konut sahibi yapmayı amaçlayan TOKİ son üç yıldır ürettiği konutların yüzde 98’ini sosyal konut olarak yapıyor.

TOKİ’nin ekonomik ve finansal olarak son 3 yılda yüzde 40 büyüdüğünü anlatan Turan, ortalama 40-45 bin olan konut üretimini de 3 yıl içinde 60-65 bine çıkardıklarını dile getirdi.

Turan, TOKİ olarak 1-1.5 yılda ürettikleri konutları 10-15 yıl vadeyle sattıklarını belirterek, yeni finans modelleri üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

1 MİLYAR LİRALIK SANAYİ YATIRIMI

Turan, sanayi siteleri kurulması için TOKİ’ye gelen talepleri karşılamak istediklerini ifade ederek, şu anda Aksaray, Diyarbakır ve Bolu’da sanayi siteleri için ihale aşamasına gelindiğini kaydetti. İhalelerin bu ay sonuna kadar yapılacağını vurgulayan Turan, bu ihalelerin toplam yatırım büyüklüğünün 800 milyon lira ile 1 milyar lira arasında olduğunu vurguladı. TOKİ’den 16 milyarlık iş hacmi hedefi

‘YENİ FİNANS MODELLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Ergün Turan, TOKİ olarak gayrimenkul sertifikası ihraç ettiklerini, ancak finansal piyasanın darlığı nedeniyle bazı sıkıntılar yaşandığını belirterek, bu konuyu BİST ve SPK ile görüştüklerini vurguladı. Turan, projede sertifikayla satılan konutların, diğer konutlara nazaran daha düşük fiyatla satıldığını belirterek, “Yani şu anda vatandaş aynı projeden daire almaya kalktığında arz ettiğimiz fiyattan daha yüksek fiyatta satıyoruz. Borsada oluşmayan bir derinlik var” dedi. Turan, yeni finans modelleri üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.