22 Ekim 2019 Salı
Ana Sayfa / TOKİ / TOKİ’den yüzde 22 indirim kampanyası
murat kurum

TOKİ’den yüzde 22 indirim kampanyası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 21 Mart’tan itibaren TOKİ’de indirim kampanyası başlayacağını açıkladı.

CNN Türk’te katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Murat Kurum TOKİ kampanyasıyla ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar TOKİ’den ev almış vatandaşlarımız var. Şu an ödemelerini yapan 210 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte, inşallah 21 Mart tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın borçlarını kapamalarına müteakip yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz. 19 Nisan’a kadar sürecek bu kampanyada vatandaşlarımız eğer borçlarını kapatırlarsa yüzde 22 indirimden faydalanabilecekler.

Yüzde 25’ten az olmamak üzere borçlarını kapatabiliyorlar, o yüzde 25’lik kısma da yüzde 22 indirim uygulanıyor. Tamamını kapatırsa yine yüzde 22 indirim uygulanıyor. Bu sayede ödeme güçlüğü çeken vatandaşımıza bir rahatlama getirmek istiyoruz.”

Türkiye’de 6,7 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini bildiren Kurum, yılda 300 bin, ileriki 5 yılda da bir buçuk milyon konutun dönüşümünü yapmayı hedeflediklerini belirttti.

“200 bine yakın başvuru oldu”

Kurum, TOKİ ile başlattıkları 50 bin sosyal konut projesinin yapımının 10 milyar lira olduğu bilgisini paylaşarak, “Yatay yapılaşmayı bu 50 bin konutla 67 ilimize, sonra 81 ilimize çıkartmak suretiyle her ilimizde bu pilot uygulamaları yapmış olacağız. Bu uygulamalar şehrin geneline, gayrimenkul sektörüne de bir yön verecek.” dedi.