23 Haziran 2019 Pazar
Ana Sayfa / Ekonomi / Tüketici güven endeksi yüzde 13.2 azaldı
istiklal

Tüketici güven endeksi yüzde 13.2 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayı tüketici güven endeksini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 13.2 oranında azaldı, Ağustos ayında 68.3 olan endeks Eylül ayında 59.3 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre, yüzde 10.4 oranında azalarak Eylül ayında 76.7 oldu. TÜİK’e göre bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 88.3 iken, Eylül ayında yüzde 15.5 oranında azalarak 74.6 değerine düştü. TÜİK, bu düşüşün, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandığını belirtti.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 9.3 oranında azalarak Eylül ayında 67.2 oldu. Bu azalışın da gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandığı ifade edildi.

TASARRUF ETME İHTİMALİ

Tasarruf etme ihtimali endeksi Ağustos ayında 25.3 iken, Eylül ayında yüzde 25.9 oranında azalarak 18.8 oldu. Bu azalışın ise gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandığı kaydedildi.