19 Mayıs 2019 Pazar
Ana Sayfa / Konut Kredileri / Ucuz konut kredisine hücum
vergi

Ucuz konut kredisine hücum

Ziraat Bankası öncülüğünde kamu ve bazı özel bankaların ev kredisinde faizi yüzde 0.98’e düşürmesi vatandaşı harekete geçirdi.

Posta gazetesinde yer alan habere göre, düşük maliyetle ev sahibi olmak isteyen tüketiciler banka şubelerine koştu. Bankaların indirimi yansıttığı 11 Mayıs’tan itibaren konut kredileri 18 Mayıs’a kadar yüzde 72 arttı.

NİSAN ORTASI GERİLEME

Böylelikle bir haftada mevduat bankalarından çekilen ev kredilerinin tutarı 122 milyon lira artarak 180.9 milyar liraya yükseldi.  Merkez Bankası verilerine göre; kampanya öncesi 4-11 Mayıs tarihleri arasında söz konusu kredilerdeki artış 69.1 milyon lirada kalmıştı.
Nisan ortasında konut kredileri 239 milyon lira düşüş göstermişti.

TERCİH 5 YILDAN UZUN

Vadelerine göre incelendiğinde, tüketiciler en çok 5 yü ve daha uzun sürede taksit ödemeyi tercih etti. Böylelikle mevduat bankalarından çekilen 180.9 milyarlık kredinin  150.6 milyarlık bölümünde 60 aydan uzun taksitle geri ödemenin tercih edildiği görüldü. Söz konusu bankalardan yılbaşından bu yana konut kredilerinin  2.6 milyar liralık arttığı hesaplandı.

Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, geçen gün yaptığı açıklamada, “Ev sahibi olmanın herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz.'” Faiz indirimi sonra konut kredisinde talip iki kat arttı” demişti.