21 Mart 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Uzman Görüşü / Yabancıya 7.5 milyar dolarlık konut satış hedefi
emlakçı

Yabancıya 7.5 milyar dolarlık konut satış hedefi

Yabancılara geçen yıl 4.6 milyar dolar değerinde 22 bin 234 konut satıldı. Gayrimenkul sektörü, bu yıl yabancılara en az 7.5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satışı bekliyor

Kanal İstanbul projesinin yabancıya satışta patlama yaratacağını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Kanal Istanbul’un imar durumu belli olup projeler tasdik edilebilir noktaya gelirse, yabancıya satışta patlama yaşanır” dedi. Nazmi Durbakayım, yabancıya konut satışı yapan firmalara ihracatçı kabul edilip teşvik sağlanırsa bu yıl 17 milyar TL’lik satışın mümkün olduğunu söyledi.

Yabancıya satışın ihracat kapsamına alınması talebinde bulunan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, ihracatçılara sağlanan bazı istisnaların kendilerine de verilmesi durumunda bu rakamların çok daha yukarılara çıkabileceğini söyledi. Tamer Özyurt, Türkiye’de son dönemde terör olaylarının yok denecek kadar azaldığını ve siyasi istikrarın sağlandığını bu yüzden ülkenin yabancı yatırımcıları cezbettiğini aktardı.

Yabancıların arsa ve arazi alımına da ciddi ilgi gösterdiğini dile getiren Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, vatandaşlık hakkı için alt sınır olan bir milyon doların aşağı çekilmesinin satışları artırabileceğini söyledi. Akbal, yabancıya konut satışlarının yıla iyi başladığını belirterek, artan kurun da etkisiyle yabancıların daha rahat konut alabildiğini dile getirdi.

Akbal, Kanal İstanbul ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi projelerin yabancıları cezbettiğini bildirdi.

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, yabancı yatırımcılara verilen teşvikler ve yüksek döviz kuru nedeniyle geçen yıl yabancıların rotayı Türkiye’ye çevirdiğini belirtti.

Marka şehirlerimizin yurtdışı pazarlarda tanıtımının yapılması ve Türkiye’nin bir cazibe merkezi olduğunu daha fazla anlatılması gerektiğini belirten Nuhoğlu, böylece inşaat sektörünün yanında turizm sektörünün de destekleneceğini ifade etti.