25 Haziran 2018 Pazartesi
Ana Sayfa / Politika / Yöresel mimariye kredi desteği
Nuvo Dragos
toki tarımköy

Yöresel mimariye kredi desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yöresel mimariye uygun yapılacak konutlar için vatandaşlara, yıllık yüzde 1 faiz oranıyla ilk iki yılı geri ödemesiz, 10 yılda ve 10 eşit taksitte ödeme imkanıyla kredi desteği sağlanacak. Bakanlıkça hazırlanan “İskan Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlık, yönetmelikte yaptığı yeni düzenleme ile de ilk kez yöresel mimariye uygun olarak yapılan konutlara teşvik sağlayacak.

Bu kapsamda kamulaştırmalardan etkilenen vatandaşların yeni yerleşim yerlerinde iskan edilebilmeleri için hak sahipliğinin azami sayıya ulaşması, köye dönüş yapmak isteyen ailelerin de yeni yerleşim yerlerinden arsa satın alabilmeleri ve hak sahiplerinin yeni yerleşim yerinde yapacağı konutunu yöresel mimariye uygun olarak yapması halinde “faiz indirimi teşviki” yapılacağına yönelik düzenleme getirildi.

Buna göre, yöresel mimari yapıların geliştirilmesi amacıyla Bakanlıkça kabul edilecek projelerin uygulanması koşuluyla açılan tarımsal işletme binası kredisi veya konut kredileri için yıllık yüzde bir faiz oranında kredi faiz desteği verilecek. Ödemeler, son kredi diliminin ödenmesi ya da yönetmeliğin 6’ncı fıkrasındaki uygulamalarda da konut teslimini takip eden 24’üncü ayın sonuna kadar ilk taksiti ödenmek üzere 10 yılda ve 10 eşit taksit halinde, kredi anaparası ve faizi ile birlikte yapılacak.

Yönetmelik değişikliğiyle ayrıca köy gelişme alanı uygulamasında belirlenen hak sahibi aile sayısı ve yüzde 20 rezervden fazla, köy nakli ve köy toplulaştırması uygulamalarında ise köyde ikamet eden aile sayısı ve yüzde 20 rezervden fazla arsa kalması koşuluyla o yerlerin nüfusuna kayıtlı olan ancak orada ikamet etmeyen ailelerin “arsa” almasına olanak sağlanacak.

Bu şartlara uyan vatandaşların arsa almayı talep etmeleri halinde arsa bedelini peşin olarak banka şubesine yatırmaları veya birinci taksiti peşin olarak yatırmaları ve kalan miktar için yıllık yüzde 5 faizli olarak iki yılda iki eşit taksitle ödenmek üzere borçlandırma sözleşmesi senetlerini imzalamaları halinde arsa satılabilecek.

Başvuru sayısının satılacak arsalardan fazla olması halinde arsa sahipleri kura çekilerek belirlenecek. Bu arsalardan alanlar tip projeler hariç Kanun kapsamındaki herhangi bir iskan yardımından yararlanamayacaklar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir