20 Mayıs 2019 Pazartesi
Ana Sayfa / Ekonomi / Yüksek faizli kredilere yüzde 10 indirim
kredi

Yüksek faizli kredilere yüzde 10 indirim

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı tanıtım toplantısı konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli  mesajlar verdi.

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını söyleyen Albayrak, yüzde 10 indirim kampanyası başlatıldığını duyurdu.

İndirim kampanyasında enflasyon sepetindeki tüm kalemlerin olacağını kaydeden Berat Albayrak, “Kamu bu süreçte öncü olacak; BDDK, TCMB, TBB ile güçlü bir koordinasyon ortaya koyuyoruz. Fiyatlarda oluşan bugünkü tablo kimsenin çıkarına değil, bu tabloda kimsenin kazanması mümkün değil. Kâr artışı için yapılacak her girişim yakın gelecekte çok daha büyük zararları beraberinde getirir Bir haftadır iletişime geçtiğimiz tüm paydaşlar bu konuda taşın altına elini koymayı vazife saydı.
Kurguladığımız bu program normal fiyatlama, düşen maliyetler, düşen enflasyon olarak tüm paydaşlara yansıyacak” dedi.

“Bankalarla ilgili kampanya takip ve reel sektörün kredi  sorunlarının takibi için BDDK içinde var olan çağrı merkezini  daha güçlü bir noktaya taşıyacağız” diyen Albayrak, “Bankacılık sektörü son iki ayda kredi faizlerinde yüksek  dalgalanmalara sahne oldu, ama daha sakin bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Bankalar 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapacaklar” dedi.

KDV iadeleriyle ilgili hızlı bir çalışma ile birlikte iade ödenme süreçlerini hızlandırıp, yıl sonuna kadar başvuruların sonuçlandırılacağını kaydeden Albayrak, “2019 başından itibaren, başvurudan sonraki 10 gün içinde KDV iade  talebinin yüzde 50’si inceleme beklenmeden ödenecek” dedi.

Bütün bu süreçte işsizliğin artmaması için ne yapacağız onu da çalışıyoruz. Firmalarla, iş dünyası temsilcileriyle birebir görüşmeler yaptık, destek aldık, tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim
yapmaları ve yıl sonuna kadar sürdürmeleri için anlaştık. Mücadeleye katılan tüm firmalar asgari yüzde 10 kampanyası uygulayacaklarını taahhüt ettiler.