19 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa / Dünya / Yükselen petrol fiyatları gayrimenkule talebi artırıyor
londra

Yükselen petrol fiyatları gayrimenkule talebi artırıyor

İngiltere merkezleri uluslarası gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’a göre, petrol fiyatlarındaki son yükselişin ardından gayrimenkule olan talep artış gösterdi. Ocak 2016’da 28 dolara kadar geriliyen petrolün varil fiyatı bu yılın başında 70 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Knight Frank’ın Kurumsal Hizmetleri müdür Wendy Perez’e göre, bu artış nedeniyle petrol şirketi yöneticileri arasında mülkiyet talebi arttı.

Knight Frank verilerine göre, kiralık emlak arayan petrol şirketi çalışanlarının sorgulama sayısı, 2018 yılının ilk ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 65 arttı.

Wendy Perez “2016 ve 2017 yıllarında petrol endüstrisinden gelen taleplerde belirgin bir düşüş gördük ve 2018’de tam tersi gerçekleşti. Ancak alıcı ve kiracılar fiyatlar konusunda aşırı duyarlı. Yöneticilerini Londra’ya yerleştiren şirketler maliyetler konusunda hassas” dedi.

Petrol ve gaz alım uzmanı Fircroft İş Geliştirme Müdürü James Dunsford ise “Petrolün varil başına 65 dolar civarında olması ile maliyetler üzerindeki baskı azaldı. Henüz çılgınca bir işe alma yok ama hareketin arttığı görülüyor. İş hacmi arttıkça personel sayısı da artacaktır” değerlendirmesini yaptı.